2025. május 5., hétfő

93. Régi ipari padló felújítása (2)

 

Tisztelt Kollégák!

Amennyiben, az ellenőrző statikai számítás kimutatja, hogy a régi ipari padló meg fog felelni a tervezett új terhelésnek ULS állapotban (Ultimate Limit State – azaz teherbírási /végső/ határállapotban), akkor az SLS határállapotban való megfelelőséget (Serviceability Limit State – azaz használhatósági határállapotban) szükséges elérni a javítással, felújítással.

A használhatósági határállapot fogalma az ipari padlóknál a gyakorlat szempontjából igen nagy jelentőségű, mert egy csarnok egyik leginkább igénybe vett épületrésze éppen az ipari padló. A használhatósághoz tartozó igénybevételek, főleg a hasznos terhelések (pl. rakatok, polcok, gépterhek, targoncák, járművek stb.), technológiai terhelések (pl. zsugorodás, üzemi hűtés, vagy éppen hősokk) és a környezeti terhek (pl. hőtágulás). Mindezen potenciális igénybevételeket át kell alakítani követelményekké és ebből alakul ki az a követelményrendszer, aminek az új ipari padló meg kell feleljen.

Az ipari padló akkor jó minőségű, ha a statikai megfelelőségen (ULS szempontrendszer) túl tartósan alkalmas alacsony karbantartási költségek mellett a rendeltetésszerű használatra (SLS szempontrendszer). Ez pedig a repedéskontrollt (kevés és kistágasságú repedések), a fugák, dilatációk, hézagok mennyiségének csökkentését, illetve ezek széleinek kitöredezésmentességét, a felület geometria egyenletességét, folytonosságát, a megfelelő kopásállóságot, takaríthatóságot és ugyanakkor a csúszásérzékenység csökkentését jelenti legfőképp.

Az ipari padló felújításánál kihívást jelent még a fentieken túl, hogy minden átalakítást úgy az optimális elvégezni, hogy a kapuk, ajtók küszöbszintjei ne változzanak, mert az jelentős költségnövekedéssel járna. Az alábbiakban, röviden vázolok fel néhány felületkialakítási lehetőséget. Ha csak a felület sérült, használódott el, akkor az alábbi lehetőségek kínálkoznak:

·   visszacsiszolás és felületerősítő és takaríthatóságot eredményező impregnálás

·   visszamarás és 2-5 cm vtg. tapadóesztrich építése és felületerősítő és takaríthatóságot eredményező impregnálás

·    műgyanta bevonat.

Ha a hibák, a meglévő padlóban mélyebbek, akkor akár 5-8 cm vtg. réteget is el kell távolítani. Ebben az esetben a lehetőségek:

·  Új ipari padló min. 8 cm vtg-ben C25/30 nyomószilárdságú betonból, tapadóhíddal a meglévő fogadóaljzathoz kapcsolva. Ha az aljzat nem fogadóképes az alapozásra, akkor 10 cm vtg. betonlemez is megfelelő lehet fóliaterítésre. Az ipari padló betonját acélszál- vagy makró műanyagszál erősítéssel kell ellátni és megfontolandó emellett a hegesztett betonacélhálós vasalással való erősítés is, méretezés szerint.

·    Egyre gyakrabban kerülnek előtérbe az olyan ipari cementesztrichek, melyek nem csak burkolat alá készülnek, hanem ipari padló járófelület minőségre is kialakíthatók. Lehetnek tapadó-, de akár csúszóesztrichek is, nyomószilárdságuk a vonatkozó esztrich szabvány szerinti C40 – C50 (sőt nagyobbak), hajlító-húzószilárdságuk F6 – F8 (sőt nagyobbak). A takaríthatósági és kopásállósági igényekhez igazodva (akár A6 kopásállósági osztályt elérve), ki lehet alakítani az optimális felületet.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése